Dlaczego zapachy wywołują wspomnienia?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że dopiero po powrocie z wakacji zwróciłeś uwagę, że Twój dom ma swój charakterystyczny zapach? Właściwie dlaczego nasze receptory zapachowe przystosowują się do otoczenia? Prześledźmy, w jaki sposób zapach dociera do mózgu i jak jest przetwarzany.

Dlaczego zapachy wywoluja wspomnienia?

Siła zapachu

Nasza zdolność do odczuwania zapachów to najstarszy, a jednocześnie najmniej zbadany ze zmysłów. Zmysł węchu jest bardzo silny i ma duże znaczenie w naszym codziennym życiu. Zapachy kojarzą się z konkretnymi wydarzeniami, wywołując wspomnienia, zarówno te dobre, jak i złe. Może przypominać o osobach, których dawno nie widzieliśmy, może sprawić, że zmienimy nastawienie do danego problemu, a nawet ostrzec nas przed potencjalnym zagrożeniem (może to być zarówno coś banalnego, jak zapach przeterminowanego mleka, jak i bezpośrednie zagrożenie, takie jak dym sygnalizujący pożar).

Jak działa zmysł węchu

Kiedy wdychasz powietrze przez nos, natychmiast wysyłany jest sygnał o konkretnym zapachu. Cząsteczki zapachowe są wszędzie wokół nas. Kwiaty czy ziarenka kawy emitują je, wysyłając przez nos sygnał do nabłonka węchowego. Ten niewielki fragment tkanki pokryty śluzem zawiera 40 milionów komórek receptorowych, które potrafią połączyć specyficzne cząsteczki zapachowe z konkretnymi zapachami. Przykładowo, kiedy czujesz zapach porannej kawy, oznacza to, że receptory przyporządkowały docierające do nich sygnały właśnie do tego zapachu.

Kiedy receptory przyporządkują cząsteczki do konkretnych zapachów, przesyłają impulsy elektryczne do części mózgu nazywanej opuszką węchową. Ta część mózgu jest odpowiedzialna za interpretację impulsów elektrycznych jako konkretne zapachy. W ten sposób bodziec zapachowy staje się przez nas świadomie odczuwalny i rozpoznawany. Wtedy ujawnia się prawdziwa siła zapachu. Opuszka węchowa jest połączona z ciałem migdałowatym (odpowiedzialnym za przetwarzanie informacji przechowywanych w pamięci i emocje), jak również z hipokampem, który pełni ważną rolę w procesie uczenia się. Nic dziwnego, że 75% emocji, które odczuwamy każdego dnia jest powiązane z zapachami.

Adaptacja zmysłu węchu

Dlaczego nasz mózg przyzwyczaja się do pewnych zapachów? Twój dom jest pełny zapachów, które teoretycznie powinieneś odczuwać każdego dnia. Czemu więc z czasem coraz mniej zwracamy na nie uwagę?      

Mózg człowieka jest w stanie zidentyfikować ponad 10,000 unikalnych zapachów. Adaptacja sensoryczna, czyli zmniejszona wrażliwość na niektóre bodźce, które nieustannie nas otaczają to naturalne zjawisko. Przez nos dorosłego człowieka przepływa 18,000-20,000 litrów powietrza każdego dnia. Konieczność wielokrotnego przetwarzania tych samych zapachów byłaby zbyt obciążająca dla mózgu.  W celu ograniczenia działania bodźców zapachowych, receptory nie wysyłają sygnałów dotyczących zapachów, które utrzymują się przez dłuższy czas. Zamiast tego, koncentrują się one na tych zapachach, które są nietypowe.

 

Dlaczego Air Wick Life Scents jest tak wyjątkowy?

W przeciwieństwie do tradycyjnych odświeżaczy powietrza, Life Scents został zaprojektowany w sposób odzwierciedlający nasze codzienne doświadczenia. Life Scents to zapach, który wciąż się zmienia. Każdy z zapachów Life Scents zawiera trzy nuty zapachowe, z których każda ma swój niepowtarzalny charakter. Jednocześnie wszystkie nuty zapachowe współgrają ze sobą tworząc harmonijne, ciekawe połączenie, które pobudza wspomnienia.

Life Scents® to pierwszy zapach Air Wick, który zmienia się w czasie, zapewniając wspaniałe doświadczenia zapachowe. Jego innowacyjna formuła zmienia podejście do tworzenia zapachów. Life Scents opiera się na mieszance składników, które wciąż się zmieniają, zapewniając złożone doznania zapachowe. W każdej chwili możesz odkryć coś nowego np. zapach pieczonej gruszki albo wanilii.  

Zapachy Air Wick Life Scents są dostępne w postaci sprayów aromatycznych Freshmatic i odświeżaczy elektrycznych. Dzięki wymiennym wkładom Twój dom będzie zawsze wypełniony Twoim ulubionym zapachem. Ustaw swój odświeżacz tak, aby intensywność zapachu była odpowiednia i poczuj, jak zmieniają się zapachy Air Wick Life Scents.  

Dostępne zapachy Life Scents™

Poczuj się jak w domu dzięki Air Wick Life Scents Domowe Ciasto z Owocami i Kruszonką. Ciesz się zapachem wanilii i pieczonej gruszki z dodatkiem delikatnych przypraw. Ten zapach zapewni przytulny nastrój w Twoim domu, przywołując najlepsze wspomnienia z dzieciństwa.

Owocowe Słodkości w Kwitnącym Parku – zapach białych kwiatów, melona i wanilii. Dzięki temu zapachowi poczujesz się jak w kwiecistym ogrodzie podczas pięknego letniego wieczoru. To odświeżająca, kwiatowo – roślinna kombinacja, która z pewnością przypadnie Ci do gustu.

Deszczowa Świeżość Lasów Amazonii – owoce dzikich jagód, woda kokosowa i świeża mięta. Pozwól, aby zapach dzikich jagód napełnił Cię pozytywną energią. Świeża mięta i woda kokosowa zapewnią chłodzące, przyjemne doznania zapachowe, dzięki czemu poczujesz się jak w amazońskim lesie.  

Tajemnicze Ogrody z Dzieciństwa – zapach dojrzewających malin, kwitnących róż i cukrowych pianek. Kojący aromat płatków róży i soczystych malin w połączeniu z zapachem słodkich cukrowych pianek przywołuje wspomnienia z dzieciństwa. Daj się pochłonąć pięknym wspomnieniom w komfortowym zaciszu Twojego domu.

Spacer po Karaibskiej Plaży – zapach dryfującego drewna, soli morskiej i ciepłej bryzy. Poczuj się jak nad morzem, gdzie możesz poczuć ciepłą, słoną morską bryzę, która niesie ze sobą dryfujące drewno o niepowtarzalnym zapachu.