Zwierzęta domowe – nieprzyjemny zapach pod kontrolą

Około połowa z nas ma w domu psa albo kota – oznacza to miliony pupili tylko w naszym kraju! Posiadanie zwierząt domowych ma wiele korzyści, zarówno pod względem zdrowotnym, jak i emocjonalnym. Z czym kojarzą się zwierzęta domowe? Z mnóstwem miłości, odpowiedzialnością, ale niestety – także z niezbyt przyjemnymi zapachami.    

Z czasem przyzwyczajamy się do zapachu, który panuje w naszym mieszkaniu. Zmysły po prostu przystosowują się do tego, co często widzimy, słyszymy czy czujemy. W celu ograniczenia działania bodźców zewnętrznych, receptory przestają wysyłać do mózgu informacje o długo utrzymujących się zapachach. Dzięki temu, mózg może skoncentrować się na bardziej unikalnych, nietypowych zapachach, które mogą sygnalizować potencjalne zagrożenie (np. zapach dymu).  

W związku z tym, Twoi gości mogą zwrócić uwagę na nieprzyjemne zapachy związane z obecnością zwierząt domowych, na które Twoje receptory są już uodpornione. Mogłoby się wydawać, że czasochłonne i dokładne sprzątanie to jedyny sposób na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Niestety niekiedy bardzo trudno jest znaleźć na to czas. Wypróbuj nasze wskazówki, które pomogą Ci kontrolować przykry zapach wytwarzany przez zwierzęta domowe. Spraw, aby Twój dom był wypełniony świeżymi, przyjemnymi zapachami.  

  1. Mycie łap pupila po spacerze

Regularne kąpiele psów może mieć negatywny wpływ na ich skórę i sierść. Dlatego warto dokładnie oczyścić łapy Twojego pupila zaraz po powrocie ze spaceru. Psy potrafią być bardzo aktywne, a kiedy bawią się na zewnątrz mogą wejść w najbrudniejsze miejsca. Staranne czyszczenie łap to nie tylko sposób na pozbycie się brudnych śladów w mieszkaniu. Dzięki temu unikniesz także nieprzyjemnego zapachu, wynikającego z wnoszenia brudu do pomieszczeń.  

  1. Lampa UV

Może się wydawać, że to dosyć nietypowa rada, jeśli chodzi o ograniczenie nieprzyjemnych zapachów, ale okazuje się, że takie “kryminalistyczne” podejście może pomóc Ci się z nimi uporać. Tego typu lampa to koszt kilkudziesięciu złotych, a może okazać się bardzo przydatna przy wykrywaniu plam z moczu, które Twój pupil mógł pozostawić np. na dywanie.

Może się ona przydać szczególnie wtedy, gdy dopiero uczysz swojego pupila załatwiać potrzeby fizjologiczne. Lampa UV pozwoli Ci wykryć ślady moczu praktycznie na każdym rodzaju powierzchni - na meblach, dywanie, płytkach, tapetach czy pościeli. W celu osiągnięcia najlepszego efektu, zmniejsz oświetlenie w pomieszczenia i skieruj lampę UV w kierunku powierzchni, gdzie przebywało zwierzę. Fosfor, który znajduje się w zaschniętym moczu stanie się widoczny pod wpływem promieniowania UV. Warto zaznaczyć wszystkie miejsca, w których wykryjesz zabrudzenia, aby później łatwo je posprzątać, kiedy włączysz z powrotem zwykłe światło.  

  1. Regularne pranie pościeli

Kiedy już zainwestujesz w lampę UV, może się okazać, że przy okazji wykryjesz niepożądane ślady, które Twój pupil pozostawił na Twojej własnej pościeli! Niestety niektóre zwierzęta mają swoje niechlubne zwyczaje. Dlatego jeśli Twój pupil ma własne miejsce do spania (lub gdy woli układać się do snu w Twoim łóżku), takie miejsca mogą stać się źródłem nieprzyjemnych zapachów.  Dlatego warto pamiętać o regularnym praniu pościeli w celu pozbycia się bakterii i nieprzyjemnego zapachu, szczególnie biorąc pod uwagę, że tkaniny bardzo łatwo je chłoną.  

Ta sama zasada odnosi się do kanap i łóżek, jeśli Twoje zwierzę lubi z nich korzystać. Pamiętaj, aby regularnie prać wszystkie poduszki i narzuty, bo z czasem pozbycie się zapachów może być znacznie trudniejsze.

  1. Infekcje uszu

Kształt i rozmiar uszu psów jest uwarunkowany faktem, że mają one bardzo dobry słuch. Większe uszy oznaczają także zwiększone ryzyko infekcji, które występują stosunkowo często. Jeśli Twój pies jest już dokładnie umyty, a nieprzyjemny zapach jest dalej odczuwalny lub masz wrażenie, że pupil poświęca swoim uszom więcej uwagi niż zwykle, może to być sygnałem rozwijającej się infekcji. W takiej sytuacji zdecydowanie rekomendujemy wizytę u weterynarza, ponieważ uszy mają bardzo delikatną strukturę, która może łatwo ulec uszkodzeniu.

  1. Nie zapomnij o samochodzie

Wnętrze samochodu to miejsce, gdzie nieprzyjemne zapachy wywoływane przez zwierzęta mogą być szczególnie wyczuwalne, a jednocześnie stosunkowo trudne do usunięcia. Regularne czyszczenie wszystkich siedzeń w samochodzie wymaga sporo pracy, dlatego pamiętaj o ułożeniu na nich specjalnej narzuty, jeśli przewozisz zwierzęta. Z pomocą przyjdzie Ci także Air Wick Pure, dzięki któremu możesz wypełnić samochód ulubionym zapachem, zanim wyruszysz w kolejną podróż ze swoim pupilem!

  1. Stosuj odświeżacz Air Wick

Air Wick pomoże Ci zachować świeży i przyjemny zapach w Twoim domu. Produkty Air Wick sprawią, że w Twoim domu zawsze będzie panował przyjemny zapach. Dzięki nim możesz stworzyć tam dokładnie taką atmosferę, jak zechcesz.  

Air Wick® Pure zapewnia świeżość, jednocześnie eliminując nieprzyjemny zapach. Neutralizuje on zapachy, nie pozostawiając przy tym mokrych śladów. Formuła opracowana przez Air Wick, która opiera się na ograniczonej ilości wody to gwarancja skoncentrowanego zapachu, odpowiadającego Twojemu nastrojowi.